جانشین رئیس جمهور در شورای عالی ایرانیان خارج از كشور: هموطنان ما در سراسر جهان بخشی از پیكره ملت ایران هستند

  نظرات |  یکشنبه 26 دی 1389
اسفندیار رحیم مشایی جانشین رئیس جمهور در شورای عالی ایرانیان خارج از كشور انتقادها از دومین گردهمایی بزرگ ایرانیان مقیم خارج از كشور را باعث اتحاد ایرانیان در خارج در دفاع از هویت خود و سرزمینشان دانست.وی كه در نخستین نشست تخصصی تعامل رسانه ها با ایرانیان مقیم خارج سخن می گفت، برخی انتقادها از همایش سال گذشته را «حرفهای خیلی سخیف» توصیف كرد و گفت: این انتقادها نشان داد در چارچوب حاكمیت دیدگاههای مختلفی درباره ایرانیان مقیم خارج از كشور وجود دارد، اما كسی كه حضور ایرانیان خارج از كشور را در برنامه توسعه كشور تكلیف می داند، احمدی نژاد است كه بالاترین پرچم تبعیت از ولایت را در دست دارد....
 بعد از این جریانات همه دیدند رئیس جمهور كه از همه آدمهای سیاسی به رهبر و نگاه رهبر نزدیك تر و باورش به ولایت از همه قویتر است این پرچم را در دست دارد.
رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینكه قرار نیست ایرانیان مقیم خارج امتیاز خاصی بگیرند و تافته جدا بافته باشند، گفت: در جریان این همایش ایرانیانی كه ده ها سال به كشور نیامده بودند، باور كردند كه كشور به چه جایگاهی دست یافته است. وی با اشاره به اینكه رئیس جمهور ایران امروز به مظهر شجاعت و سربلندی در دنیا تبدیل شده است، گفت: برای رفتن به مجمع عمومی امسال سازمان ملل رسانه های غربی توافق كرده بودند با احمدی نژاد مصاحبه نكنند، اما همه با دریوزگی آمدند و با منت اجازه مصاحبه به آنها دادیم. برای امسال تبلیغات وسیعی كرده بودند كه همایش بزرگی از ایرانیان مقیم خارج از كشور علیه رئیس جمهور برپا كنند، اما نتیجه آن همه تبلیغات این بود كه برای این برنامه هیچ كس نیامد و تنها گروهی كه با دشمن علیه ملت خود متحد شده بودند و هیچ گروهی حاضر نیست زیر پرچم نجس آنها برود آدمهایی را اجیر كرده بودند كه بیایند و شعار بدهند كه با توجه به تعداد آدمهایی كه جمع كرده بودند بعید می دانم بیشتر از 2 هزار دلار خرج كرده باشند.
مشایی افزود: امروز وقت آن است كه ایرانیان مقیم خارج از كشور را رسانه بدانیم. دولت باید نقص نداشتن رسانه ای به تناسب جایگاه جهانی جمهوری اسلامی را برطرف كند و البته این كار بودجه و كار سنگینی می طلبد، اما ما آماده ایم برنامه جامع حوزه رسانه را با محوریت ایرانیان مقیم خارج از كشور بنویسیم و دبیرخانه شورا یكی از مهمترین وظایفش همین بود.

احمدی نژاد از رأی خود خوشحال نشد

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به شرایط برگزاری دومین همایش ایرانیان مقیم خارج ا ز كشور در سال گذشته گفت:همایش در شرایطی برگزار شد كه دشمن در پی ایجاد گسستی اجتماعی در بین مردم بود و این مسأله برای نظام ما بسیار مهم است، زیرا ولایت فقیه، حكومت قلبی و باور عمیق است.
وی با اشاره به اینكه قرب و بعد جریانهای سیاسی به رهبری با توجه به ارزشهای مختلفی كه تبلیغ می كنند طبیعی است، گفت: می خواستند این گونه وانمود كنند كه رهبری طرفدار یك جریان سیاسی است. من از روز نخست بعد از انتخابات یك روز احمدی نژاد را به خاطر راءی بالای خود مسرور نیافتم ، زیرا دغدغه ایشان این بود كه این گونه وانمود شود كه اگر احمدی نژاد پرچم رهبری و ولایت فقیه است ، آنهایی كه به او نه گفته اند یا در بله گفتن او را ترجیح نداده اند، به ولایت گرایشی ندارند.
رئیس كمیسیون فرهنگی دولت با اشاره به اینكه دشمنان در پی این بودند كه جامعه را دوقطبی نشان دهند گفت: در شرایط پس از انتخابات گسست اجتماعی اتفاق نیفتاد اما دیدیم . دلهای گروهی از مردم شكست ، زیرا دروغ بزرگ تقلب را باور كردند، در حالی كه من به عنوان یك كارشناس می گویم هرگز این گونه نبود.وی با ارائه تحلیلی از شرایط امروز جهان گفت: دنیا دچار مشكل است و تصمیم فردا، تصمیم كبری است. منحنی غرب رو به افول است، اما منحنی ایران رو به اوج و این یك نفخه الهی است كه به این سرزمین جاری شده است.
وی با اشاره به اینكه بحران اقتصادی نشانگر تحیر در فلسفه حیات و بن بست فلسفه در جهان است، گفت: در این شرایط ملت ما امیدوارتر شده و وضعیت را از دیروز بهتر و خود را در بهترین شرایط اقتصادی و امنیتی می بیند.
 
  بیانیه نشست

شركت كنندگان در نشست تخصصی «نقش رسانه ها در تعامل با ایرانیان خارج از كشور» در بیانیه پایانی خود از وسایل ارتباط جمعی داخل كشور و نمایندگان آنها در گوشه و كنار جهان خواستند بی اثر كردن تلاش بیگانگان و تعامل و همكاری سازنده با ایرانیان خارج كشور را در دستور كار خود قرار دهند.
در این بیانیه كه آن را علی اكبر جوانفكر، مشاور رئیس جمهور و مدیر عامل خبرگزاری جمهوری اسلامی قرائت كرد، آمده است: در شرایطی كه جریان تبلیغاتی و خبری نظام سلطه سعی در ایجاد نگرانی، اضطراب خاطر، بی اعتمادی و عدم اطمینان در هموطنان ایرانی خارج از كشور دارد و می كوشد با قطع ریشه ها و از بین بردن تعلقات آنان به میهن اسلامی، مانع از برقراری ارتباط و پیوند مستحكم بین آنان با ملت خویش شود، از وسایل ارتباط جمعی داخل كشور و نمایندگان آنها در گوشه و كنار جهان و بویژه شبكه های برون مرزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران انتظار می رود اهتمام خویش را بر بی اثر كردن تلاش بیگانگان متمركز كنند و تعامل و همكاری سازنده و مؤثر با ایرانیان خارج از كشور را در دستور كار خود قرار دهند. نقش ایرانیان اهل رسانه در انتقال مفاهیم فرهنگی و دینی و اطلاع رسانی درباره تحولات عمیق و تعیین كننده ایران امروز، بسیار حایز اهمیت است و هموطنان ما در سراسر جهان به عنوان بخشی تفكیك ناپذیر از پیكره ملت ایران از حقوق و احترامی ویژه برخوردارند. مهمترین گام در این راه یافتن نقاط مشترك در فرآیند تولیدات رسانه ای است.
 
انتقاد از كم كاریها

در این نشست همچنین وزیر ارشاد گفت: بحث ایرانیان خارج از كشور بحث یك دستگاه و وزارتخانه نیست، بلكه بحث نظام جمهوری اسلامی است، بر همین اساس باید هر ایرانی در هرجای دنیا كه حضور دارد به این كشور تعلق خاطر داشته و از مصالح ایران دفاع كند.
سیدمحمد حسینی تصریح كرد: در گذشته برقراری ارتباط با ایرانیانی كه در كشورهای دیگر بودند دشوار بود، اما اكنون با ابزارهای پیشرفته این انتظار وجود دارد كه نگاه به ایرانیان خارج از كشور و توجه به نظرات و ایده های آنان بیشتر مورد توجه قرار گیرد.وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: نگاه به ایرانیان خارج از كشور یك نگاه صرفاً اقتصادی نیست، بلكه باید از توان عملی و فرهنگی آنان نیز استفاده كنیم.حسینی با اشاره به دغدغه مهم نسل جدید ایرانیان خارج از كشور گفت: همواره این دغدغه در كشور وجود دارد كه نسل جدید ایرانیان خارج از كشور از فرهنگ و زبان خود دور بمانند، بر همین اساس باید با این افراد نیز به تعامل بپردازیم و روابط خود را با آنان گسترش دهیم.
وی گفت : كم  كاریهای ما در كشور برای دیگران فرصت ایجاد كرده كه برگزاری این همایشها می تواند این كم كاریها را جبران كند.

ضرورت تاسیس رسانه های برون مرزی

در ادامه این نشست محمدجعفر محمدزاده معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی گفت: در حال حاضر ضرورت تأسیس و گسترش رسانه های برون مرزی برای مخاطبان خارج از كشور بیش از پیش احساس می شود.
وی افزود: در فضای رقابت ارتباطات به یك فضای بین المللی نیاز داریم تا با اطلاع رسانی درست و به موقع از هویت و فرهنگ دینی خود دفاع كنیم.وی افزود: بزرگترین چالش كنونی مهاجران ایرانی هویت طلبی و بزرگترین مشكل آنان انزوای رسانه ای است.همچنین نماینده مدیران مسؤول مطبوعات در هیأت نظارت بر مطبوعات با عنوان این مطلب كه نخبگان ایرانی در هر جای دنیا می توانند در تولید قدرت ایران نقش آفرین باشند، اظهارداشت: در دیپلماسی عمومی استادان، نخبگان، هنرمندان، روزنامه  نگاران و سینماگران نقش آفرینی می كنند و نیز در شرایط بین المللی كه در آن قرار داریم و با انواع تهدیدها مواجه هستیم، به منابع دیپلماسی عمومی نیازمندیم.
انتظامی با بیان اینكه اقلیتهای ایرانی مقیم كشورهای مختلف دنیا می توانند در زمینه دیپلماسی عمومی به مدد كشورمان بیایند، اظهار داشت: سال گذشته توسط مقام معظم رهبری به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف نامگذاری شد، اما متأسفانه ما تنها این نام را تكرار كردیم و در نهایت تلاشی كه از خود نشان دادیم موضوع اصلاح الگوی مصرف را تنها در سرمایه های مادی خلاصه كردیم.وی با تذكر اینكه البته تمام نكاتی كه در نگاه تهدید محور مطرح می شود نمی تواند كاملاً غلط باشد، تصریح كرد: یك نقدی را در خصوص عملكرد رسانه های داخل كشورمان می توانیم مطرح كنیم و آن این است كه روزنامه نگاران در ایران دچار یك سطحی نگری و احساسات زدگی هستند.
مدیرعامل خبرگزاری مهر نیز تصریح كرد: ضرورت شناسایی زمینه های سرمایه گذاری و جذب ایرانیان در پروژه های مختلف ایجاب می كند با شناسایی استعدادها و توانمندیهای آنان برای جلب مشاركت این افراد در كشور اقدام شود. همچنین شناسایی توانمندیهای ایرانیان در سراسر دنیا نكته مهمی است كه از آن در سالهای اخیر غفلت شده است. مقدسی لزوم توجه به نسلهای دوم و سوم ایرانیان خارج از كشور را امری ضروری و مهم دانست و گفت: ایرانی نگه داشتن نسل ایرانی در خارج از كشور و انتقال زبان وفرهنگ ایرانی و فارسی از مواردی است كه باید از سوی رسانه ها مورد توجه قرار گیرد.در ادامه این نشست مدیرمسئول روزنامه اطلاعات گفت: برخی افراطها در گذشته موجب كوچ دسته جمعی ایرانیان و ذخایر علمی كشور شد.
 حجةالاسلام سید محمود دعایی افزود: هر هموطنی كه وطن خود را ترك كرده در ابتدا می تواند به عنوان یك تهدید برای كشور باشد، اما اگر نظام بتواند این تهدید را به فرصت تبدیل كند همتی بزرگ انجام داده است
 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic