سا لار آملی: لازمه ارتباطات بین‌المللی ایجاد دیپلماسی فن‌آوری است

  نظرات |  یکشنبه 1 اسفند 1389
 دبیر كارگروه علوم و فن آوری شورای عالی ایرانیان مقیم خارج از كشور درباره‌ی مقالات ارائه شده در همایش "نقش فناوری‌های نوین در ارتقای زندگی انسان، فرصت‌ها و چالش‌ها" گفت: 60 درصد از مقالات ارائه شده توسط متخصصان خارج از كشور و 40 درصد نیز توسط متخصصان ایرانی در داخل كشور بوده و 15 درصد از متخصصان خارج از كشور زن و 85 درصد مرد هستند.  به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دكتر سالار آملی، دبیر كارگروه علوم و فن آوری شورای عالی ایرانیان مقیم خارج از كشور در نشست مطبوعاتی اولین همایش تخصصی نقش فن‌آوریهای نوین در ارتقای زندگی انسان، فرصتها و چالش‌ها گفت:دولت جمهوری اسلامی در مسیری حركت می‌كند كه دولت علم و فن آوری ایجاد كرده است البته چاره‌ای جز این كار نیز ندارد زیرا تمامی كشورهایی كه جهشی در علم و فن آوری داشته است از این مسیر شروع كرده‌اند. تفاوت دولت علم و فن‌آوری با دیگر دولتها این است كه حركتش همواره ثابت خواهد بود.....
 وی با اشاره به پیشرفت كشورهایی مانند كره جنوبی، ژاپن در عرصه‌ی علم و فن آوریهای نوین گفت: این كشورها پس از جنگ جهانی اول، باز هم به راه خود ادامه داده و اكنون در عرصه‌ی علم و فن‌آوری سرافراز هستند. ما نیز چاره‌ای جز این كار نداریم. باید بستر گسترده‌ی علم و فن‌آوری شكل گیرد. 

سالار آملی با اشاره به برگزاری همایشهای گوناگون توسط شورای عالی ایرانیان مقیم خارج از كشور گفت: شورا در نظر دارد كه پس از این هدفهای خود را به صورت جدی دنبال كرده و در این زمینه نشستهای تخصصی برگزار كند . به همین دلیل ضرورت ایجاد نظام ملی نوآوری احساس می‌شد كه این نظام ملی پارامترهایی دارد كه باید در آن نقش دولت ، بنگاه‌ها، قانون‌گذاریها، ارتباطات بالا به پایین، سیاست‌گذاریها و ارتباطات بین‌المللی مشخص شود. 

وی با اشاره به ارتباطات بین‌المللی گفت: در این زمینه دیپلماسی فن‌آوری بسیار مهم بوده و بخشی از این مساله باید توسط وزارت امور خارجه و بخشی دیگر با انتقال فن‌آوریهای نوین پیگیری شود.از سوی دیگر باید مدیریت فكر و مغزها نیز مورد توجه قرار گیرد و در حال حاضر حركتی در همین راستا در شورای عالی ایرانیان مقیم خارج از كشور آغاز شده است. شورا پیام مدیریت توانمندیها و ظرفیتهای ایرانیان خارج از كشور را می‌دهد. 

دبیر كارگروه علوم و فن‌آوریهای نوین، با اشاره به همایش دو روزه نقش فن‌آوریهای نوین در ارتقای زندگی انسان، فرصتها و چالشها گفت: در این همایش 6 ستاد در حال فعالیت است كه می‌توان به ستاد زیست فن‌آوری و سلولهای بنیادی، نانو فن‌آوری، الكترونیكی و ارتباطات، علوم شناختی، انرژی‌های نو و هوافضا اشاره كرد كه در این همایش دو روزه متخصصان ایرانی داخل و خارج از كشور درباره‌ی این 6 محور اصلی گرد هم آمده و موضوعات مختلف را مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌دهند. 

وی با بیان این‌كه شاخص‌ترین چهره‌های علمی، ایرانی، از آمریكا، اروپا، آسیا و استرالیا در این همایش دو روزه حضور دارند، اضافه كرد: همچنین كتابچه‌ای در زمینه‌ی دستاوردهای اخیر كشور درباره‌ی فن‌آوری در این همایش ارائه شده كه در این كتابچه 149 دستاورد كه توسط ستاد‌ها، كانون‌ها، پاركهای فن‌آوری و طرحهای كلانی كه در كشور به تصویب رسیده مطرح شده است.همچنین بخش دیگری از دستاوردهای كشور نیز با برپایی نمایشگاهی به نمایش گذاشته می‌شود.از سوی دیگر مجموعه‌ی مقالات بالغ بر 61 مقاله به صورت زبان انگلیسی و فارسی در حاشیه‌ی این مراسم ارائه می‌شود كه باعث می‌شود بستر مناسبی ایجاد شود. 

سالار آملی با اشاره به برگزاری 24 میزگرد تخصصی در حاشیه‌ی این همایش دو روزه در جزیره‌ی كیش افزود: هر یك از ستادهای ذكر شده 4 میزگرد تخصصی برگزار می‌كند كه در طول هر یك از میزگردها دو سخنران و در مجموع 48 سخنران نقطه نظرات خود را در محورهای اعلام شده مطرح می‌كنند. 

همچنین حسین نادری‌منش، معاون وزارت علوم و تحقیقات گفت: كریدور علمی و تعامل مغزها باید در كشور ایجاد شود.كشورهای دیگر بخصوص كشورهای نوظهور بودجه‌های قابل توجهی در این زمینه اختصاص داده‌اند. با توجه به این كه جمهوری اسلامی ایران 4 تا 6 میلیون مهاجر در كشورهای دیگر دارد و قسمت قابل توجهی از آنان محققین هستند باید در این زمینه تلاش كنند. 

وی با اشاره به این‌كه 250 هزار متخصص ایرانی در زمینه‌ی پزشكی و مهندسی در آمریكا به سر می‌برند، اظهار كرد: اگر هر یك از این متخصصان ایرانی یك میلیون دلار سرمایه‌ باشند در این صورت ایران250 میلیون دلار سرمایه‌ دارد كه باید از این سرمایه‌ استفاده‌ی بیشتری داشته باشند. به هر میزان كه از توانمندیهای متخصصان ایرانی در خارج از كشور استفاده شود و تعامل با نسلهای جدید افزایش یابد می‌تواند این امید را به ایرانیان داخل كشور دهد كه می‌توان در داخل ایران رشد كرد. 

نادری‌منش با اشاره به سند چشم‌انداز گفت: بر اساس این سند تا سال 1404 ایران باید از نظر علمی در منطقه اول باشد و همچنین بر اساس برنامه‌ی پنجم توسعه باید رتبه‌ی دوم را در همه‌ی زمینه‌ها داشته باشد.بر همین اساس شورای عالی ایرانیان خارج از كشور برگزاری همایشهای تخصصی را در دستور كار خود قرار داده و اولین همایش تخصصی در زمینه‌ی فن آوریهای برتر هفته‌ی آینده برگزار می‌شود كه در این همایش از 7 فن‌آوری برتر كه در دنیا برای آنها سرمایه‌گذاریهای كلانی شده است مورد بررسی قرار می‌گیرد. 

وی با اشاره به حضور 100 تا 150 متخصص ایرانی خارج از كشور گفت: همچنین 350 متخصص ایرانی در این همایش حضور یافته و 6 پنل تخصصی نیز برگزار می‌شود. كشورهای قدرتمند به دلیل نداشتن نیروی جوان تلاش می‌كنند كه نیروهای جوان و متخصص كشورهای دیگر را جذب كنند این در حالی است كه ایران خود از این نعمت برخوردار است و در حال حاضر 900 هزار متقاضی در كارشناسی ارشد شركت می‌كنند و همچنین 130 هزار نفر برای دكترا ثبت نام می كنند و این در حالیست كه تعداد اندكی از آنها مورد پذیرش قرار می‌گیرد. 

نادری‌منش در ادامه‌ی اظهاراتش با اشاره به راه‌اندازی دانشگاه بین‌المللی ایرانیان گفت: هدف از ایجاد چنین دانشگاهی استفاده از نسلهای دوم و سوم ایرانیان خارج از كشور است. 

همچنین در ادامه نشست مطبوعاتی مهندس امیركانیان از مركز علمی و فن‌آوریهای نوین ریاست جمهوری گفت: در دهه‌ی اخیر تحولات عظیمی در زمینه‌ی علوم و فن آوریهای نوین انجام شده و حركت جدیدی در این مباحث آغاز شده است كه در همین راستا شاهد دستاوردهای جدید بوده و این دستاوردها حاصل همكاری دانشمندان در داخل و خارج از كشور است. 

وی با اشاره به اختصاص 3 هزار میلیارد تومان به برنامه‌ی دانش بنیان اضافه كرد: امید است آیین نامه‌ی آن به زودی تصویب شود كه بتواند در تحول علمی این موضوع تاثیر بسیار گسترده‌ای داشته باشند.همچنین با توجه به مقالات ارائه شده برای این همایش دو روزه امیدواریم تلاشی در جهت تعالی و كرامت انسانی برداشته شود. 

امیركانیان با اشاره به اینكه جمع آوری ایرانیان از اقصی نقاط مختلف جهان كاری پیچیده است، گفت: در این همایش از دانشمندان طراز اول دعوت به عمل آمده است، در همین راستا 40 نفر از آمریكا، 50 نفر از اروپا، 30 نفر از كانادا و 5 نفر از استرالیا همچنین 5 نفر از آسیا قرار است در این همایش حضور یابند.همچنین در نمایشگاهی كه در حاشیه‌ی همایش دو روزه در جزیره‌ی كیش برگزار می‌شود 10 محصول فاخر در زمینه‌ی هوافضا ، نانو فناوری و دیگر علوم به نمایش گذاشته می‌شود. 

همچنین نادری منش در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر تاسیس دانشگاه بین‌المللی ایرانیان گفت: در درجه‌ اول برای همه‌ی رشته‌ها مجوز گرفته شده است اما بعد با توجه به اولویتها، رشته‌ها طبقه بندی می‌شود.همچنین این دانشگاه در تهران بوده و شعباتی نیز در شهرستانها دارند. 

وی در پاسخ به سوالی دیگری مبنی بر این‌كه آیا با توجه به وجود دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین نیازی به تاسیس چنین دانشگاهی وجود دارد؟ گفت: در دانشگاه بین‌المللی ایرانیان هدف مورد نظر ایرانیان خارج از كشور است اما برخی از افراد خارجی كه علاقمند به تحصیل در این دانشگاه هستند می‌توانند شركت كنند. اما در دانشگاه بین‌المللی قزوین اولویت با خارجی‌ها است. 

سالار آملی در پاسخ به سوالی درباره گزینش مدعوین خار ج از كشور برای همایش دو روزه در جزیره كیش افزود: این گزینش بر اساس كیفیت علمی متخصصان ایرانی خارج از كشور متقاضی برای حضور در همایش، نیاز موجود در كشور و بستر سازی برای حركت آینده كشوردر عرصه علوم و فناوری های نوین است. 

 
 

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic