جانشین رییس‌جمهور در شورایعالی ایرانیان: ارتباط بین ایرانیان داخل و خارج از كشور به نفع ملت است، ایرانی‌ها در هر كجای دنیا كه هستند باید خوب زندگی كنند

  نظرات |  پنجشنبه 5 اسفند 1389
اسفندیار رحیم مشایی درباره پیوند ایرانیان داخل و خارج کشور گفت: نباید بین نسل‌های جدید ایرانیان خارج از کشور به لحاظ فرهنگی با فرهنگ داخلی گسستگی ایجاد شود.  به گزارش خبرنگار سیاسی برنا ، جانشین رییس‌جمهور در شورایعالی ایرانیان مقیم خارج از كشور در حاشیه همایش نقش فناوری‌های نوین در ارتقای زندگی انسان در جمع خبرنگاران اظهار كرد: روحیه‌ ایرانی و تعصب به ایران یكی از مشتركات ایرانیان خارج از كشور است. برای ایرانی فرق نمی‌كند، چه در داخل و چه در خارج، ایرانی است. وی درباره‌ پیوند ایرانیان داخل و خارج از كشور و اقدامات شورای عالی ایرانیان خارج از كشور گفت: ایرانیان خارج از كشور از نظر جغرافیایی با فاصله زیادی از ایران زندگی می‌كنند، اما حقوقی بر عهده‌ دولت دارند كه دولت باید این حقوق را تامین كند، تكالیفی هم نسبت به كشور دارند. حقوقشان روشن است و آن این‌كه چون ایرانی هستند باید نیازهایشان تامین شود. این نیازها ممكن است جنبه‌ حقوقی داشته باشد اما به طور كل باید نیازمندیهای آنها مورد رسیدگی قرار گیرد كه مهم‌ترین آن نیازمندهای‌های فرهنگی است....
جانشین رییس‌جمهور در شورایعالی ایرانیان مقیم خارج از كشور با اشاره به این‌كه ممكن است نسل‌های آینده‌ ایرانیان خارج از كشور از نظر فرهنگی دچار مشكل شوند، اضافه كرد: یكی از مشكلات فرهنگی مربوط به زبان فارسی می‌شود. نباید از لحاظ فرهنگی، گسستی بین نسل‌های بعدی كه در خارج از كشور به دنیا می‌آیند و فرهنگ كشور پدید آید. یكی از مهم‌ترین نیازهای فرهنگی، زبان است. نسل‌های جدید ایرانیان خارج از كشور باید زبان را آموزش ببینند تا ارتباط فرهنگی با این خزانه‌ بیكرانه فرهنگی ایران از بین نرود.

وی ادامه داد: حق ایرانیان خارج از كشور است كه بخواهند در مسائل كشور اثر و مشاركت داشته باشند. آنها حق دارند به لحاظ قانونی، درست مانند یك ایرانی داخل كشور در برنامه‌ توسعه مشاركت داشته باشند. همان‌گونه كه در انتخابات مشاركت دارند هم‌چنین حق دارند در مسائل مختلف كشور مشاركت علمی، اقتصادی و سیاسی داشته باشند.

مشایی با اشاره به این‌كه ایرانیان خارج از كشور علاوه بر حق، تكالیفی نیز بر عهده دارند، اضافه كرد: ما به ازای این‌كه ایرانی هستیم، فارغ از این‌كه كجا زندگی می‌كنیم نسبت به وضعیت كشورمان مسوولم. اگر ضعفی دیده شود باید انتقاد كرد و اگر پیشنهادی برای بهبود امور وجود دارد باید ارایه شود. البته دولت نیز مسوول است. باید فرصت‌های تماس میان ایرانیان خارج از كشور و داخل كشور را ایجاد كند.

وی افزود: در این زمینه اقداماتی در دست انجام است و در همین راستا دبیرخانه شورایعالی ایرانیان مقیم خارج از كشور، مصوبات شورا را دنبال كرده و اكنون ایرانیان خارج از كشور می‌توانند از طریق شماره تلفن 2777 تماس بگیرند.

جانشین رییس‌جمهور در شورایعالی ایرانیان مقیم خارج از كشور افزود: ما اگر اكنون ارتباط خود را با ایرانیان خارج از كشور برقرار كنیم دغدغه‌های سال‌های گذشته مبنی بر مهاجرت نخبگان به خارج از كشور را نخواهیم داشت. عده‌ای آن را فرار مغزها یا مهاجرت یاد می‌كردند اما این فرار نیست، یك فرد می‌رود تا از سطوح بالاتر دانش جهان برخوردار شود و زمانی كه این ارتباط با آن فرد ایجاد شود در واقع آن سال‌هایی را كه به تحصیل علم پرداخته بود به سال‌های سرمایه‌گذاری ملت ایران تبدیل می‌شود. این یعنی این‌كه آن سال‌ها هدر نرفته است. البته ما تاخیر كردیم و این كاری كه طی چند سال اخیر شروع كردیم می‌بایست از اول انقلاب شروع می‌شد.

مشایی با اشاره به تلقی‌های غلط موجود میان ایرانیان خارج از كشور گفت: در گذشته تصور می‌شد مثلا اگر كسی در زمان سرنگونی حكومت شاه به خارج رفته از وابستگان رژیم شاه است. این در حالی است كه این‌گونه نبوده است. ما تجار و فعالان اقتصادی بسیار موفقی در سراسر جهان داریم. به همین دلیل برقراری ارتباط بین ایرانیان داخل و خارج از كشور به نفع ملت و پیشرفت كشور ما می‌شود و این اقدامات سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

وی با بیان این‌كه ایرانی‌ها در هر كجای دنیا كه هستند باید خوب زندگی كنند، گفت: یكی از اقدامات خوبی كه باید انجام شود این است كه این سوءتفاهم متقابلی كه هم در میان ایرانیان داخل كشور و هم ایرانیان خارج از كشور وجود داشت از بین برود. به طور مثال در مراسمی یك استاد برجسته فیزیك هسته‌یی به من می‌گفت كه مردم نگاه سوئی نسبت به من دارند و آنها تصور می‌كنند كه ما دغدغه‌ی كشور نداشته و به منافع كشور احترام نمی‌گذاریم؛ در صورتی كه این تصورات غلط است. بر همین اساس این ذهنیت منفی به طور متقابل باید از بین برود.

مشایی ادامه داد: خوشبختانه با تلاش‌هایی كه در چند سال اخیر انجام شده، ارتباطی بین دو طرف برقرار و ذهنیت‌ها تغییر كرده است. در داخل مردم متوجه شده‌اند كه چه نخبگان و ظرفیت‌های بالایی در عرصه‌ اقتصادی، علمی، فرهنگی و سیاسی در خارج از مرزها وجود داشته كه می‌تواند كمك بسیاری انجام دهد. اكنون بسیاری از پیشرفت‌ها در دانش‌های مهم به علت مشاركت ایرانیان ما در خارج از كشور است. آنها كمك می‌كنند كه ما در سطح علمی ارتقا یابیم. استعداد در كشور ما بسیار زیاد است. ما خزانه‌ بیكرانه استعداد داریم و این از عنایات بزرگ خداوند به این ملت است.

جانشین رییس‌جمهور در شورایعالی ایرانیان مقیم خارج از كشور با بیان این‌كه یكی از بخش‌های مهم، بخش علمی است، افزود: آینده‌ی امنیت ملی به دانش بستگی دارد و كشوری كه می‌خواهد مقتدر باشد و مورد تهدید واقع نشود و آرامش و امنیت داشته باشد باید رو به دانش حركت كند.

مشایی ادامه داد: امروز به نسبت دیروز و فردا به نسبت امروز، آرامش بیشتر در گرو دانش بیشتر است. همچنین اقتصاد آینده نیز اقتصاد دانش محور است. اكنون ما دارای نفت هستیم. نفت را می‌فروشیم و پولی به دست می‌آوریم و آن را با هزار كلك سیاسی یك روز بالا و روز دیگر پایین می‌آورند و بدین ترتیب روزی نفت ما تمام می‌شود. به همین دلیل اكنون تكنولوژی تعیین‌كننده است.

وی با بیان این‌كه توانمندی اقتصادی ایرانیان ما بسیار زیاد است، اظهار كرد: این سرمایه‌ها باید در كشور مورد استفاده قرار گیرد. امیدواریم تعاملات میان ایرانیان چه در داخل و چه در خارج از كشور با برگزاری چنین همایش‌ها و نشست‌هایی تعاملات گسترده‌تر از پیش شده و ارتباطات میان دانشگاهی افزایش یابد.

جانشین رییس‌جمهور در شورایعالی ایرانیان مقیم خارج از كشور با اشاره به یكی از مصوبات همایش دوم ایرانیان خارج از كشور مبنی بر تاسیس دانشگاه بین‌المللی ایرانیان اظهار كرد: قرار است این دانشگاه مجازی تا پایان سال جاری در تهران راه‌اندازی ‌شود كه اقدامات لازم برای راه‌اندازی این دانشگاه اكنون شروع شده و حتی با برخی از دانشگاه‌های دنیا نیز تفاهماتی در این زمینه منعقد شده است تا بدین شكل ایرانیان خارج از كشور بتوانند با چنین فرصتی با ایرانیان داخل كشور ارتباط برقرار كنند. اگرچه مركز این دانشگاه در تهران است اما خدمات خود را به سراسر جهان منتقل می‌كند.

مشایی با اشاره به برگزاری همایش نقش فناوری‌های نوین در ارتقای زندگی انسان، در جزیره كیش به مدت دو روز، اظهار كرد: بعد از برگزاری كنگره دوم در تهران در مردادماه بنا شد كه از این پس نشست‌های تخصصی در موضوعات مختلف برگزار شود. البته كنگره دوم نیز در بسیاری از رسانه‌های جهان و حتی محافل سیاسی بسیار خبرساز بود و در بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی اخبار آن منعكس شد اما به طور كلی ما نیاز داریم كه به صورت تخصصی و فنی در حوزه‌های علمی، همایش‌هایی دنبال شود.

رییس دفتر رییس جمهور ادامه داد: ایرانیان خارج از كشور ظرفیت بالایی دارند كه می‌توان با استفاده از توانمندی‌های ایرانیان خارج از كشور در جهت منافع ملی كشور بهره برد. نه تنها ایرانیان خارج از كشور به طور مستقیم با داخل ارتباط دارند بلكه دیگر نهادها نیز با آنها ارتباط دارند. ایرانیان خارج از كشور پل خوبی برای ارتباط میان دنیا و ایران هستند.

مشایی اضافه كرد: بر اساس همین سیاست، شورای عالی ایرانیان مقیم خارج از كشور به دستور رییس‌جمهور تشكیل شده و دبیرخانه به دنبال ایجاد ارتباط در داخل و خارج است.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic