مهندس مشایی: مسوولیت امروز ما گام‌برداشتن در عرصه علوم جدید است

  نظرات |  شنبه 7 اسفند 1389
جانشین رییس‌جمهور در شورای عالی ایرانیان خارج از كشور تصریح كرد كه جهان برای ملت ایران قدر و منزلت قائل است و ملت ایران جزو برترین‌های جهان بوده است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اسفندیار رحیم‌مشایی در اختتامیه همایش دو روزه « نقش فناوری‌های نوین در ارتقای زندگی انسان» در جزیره كیش، با بیان این‌كه «دریافت و برداشت ناقص از هنر، ما را از ظرفیت‌های هنر غافل كرده و موجب شده آن‌چنان كه باید قدرشناس هنر نبوده و پاسداشت ارزش‌های واژه هنر را نداشته‌ باشیم» افزود: اما اكنون موزه ملی هنر راه‌اندازی شده است و این موضوع باید آویزه گوش زنان و مردان این سرزمین باشد كه ارزش‌های فرهنگی هر سرزمین با محصولات آن سنجیده می‌شود. وی افزود: هنر از جلوه‌های فرهنگی این سرزمین است؛ سرزمینی كه هنر دارد، فرهنگ دارد و كشوری كه بی‌هنر است، كاری بسیار دشوار در پیش رو دارد؛ اما همان‌گونه كه گفته شده «هنر نزد ایرانیان است و بس.»...
وی ادامه داد: امروز در این سرزمین، نزدیكی، محبت و صمیمیت وجود دارد و این( حس) در میان هر یك از ایرانیان جاریست و به یكایك آنان به ارث رسیده است.  
رییس دفتر رییس‌جمهور در ادامه میراث بشری را « مجموعه‌ای از باورها، دریافت‌ها، نگاه‌ها و پرداخت‌هایی دانست كه در طول زمان و با گذشت آن اثبات شده، ریشه پیدا كرده، در برابر مشكلات استوار ‌مانده و اگر هم خم شده نشكسته است.»  


وی گفت: در واقع آن‌ها از هر فرصتی استفاده می‌كنند كه استواری خود را اثبات كنند و برای بشریت مشتركاتی وجود دارد كه مایه پیروزی است. اكنون جهان با هویتی نو میراث‌دار می‌شود و ارزش‌ها را پاس می‌دارد و این افتخاری برای انسان است و انسان در محافل جهانی آن را بزرگ شمرده و در برابر تهاجم ایستادگی می‌كند.
وی افزود: اكنون در نگاه و سیر تاریخی، میراث بشری برای همه جهانیان دارای درك و برداشت‌های معینی است و برای همه ملت‌های دنیا كم و بیش وجود دارد. اگر بخواهیم شاخص‌ها را بررسی كنیم یك شاخصه برای تاریخ وجود دارد كه حركت تاریخ در ارزش نیكی‌های انسان است. تاریخ در حركت خود برخی را نفی و برخی را اثبات می‌كند و میراث بشری چیزی است كه تاریخ بر آن صحه می‌گذارد؛ تحت تاثیر یك دوره، خواسته یك دولت، ملت و قبیله نیست، این یك خواسته مشترك است كه مورد تكریم واقع می‌شود؛ در واقع میراث بشری یك شاخص برای ارزیابی این است كه چه چیز در طول گذر زمان باقی و ماندگار است.
مشایی با اشاره به آیه‌ای از قرآن مجید مبنی بر این‌كه باطل مانند كف روی آب است، اظهار كرد: آن‌چه باقی می‌ماند چیزی در جهت منفعت انسان است؛ آن‌چه نفعش برای مردم بوده ماندگار و باقی می‌ماند. اگر این دو مساله در كنار هم گذاشته شود در این صورت یك تحلیل هنرمندانه به دست می‌آید. آن‌چه ماندنی است، نفع مردمی است و ماندنی‌بودن با منفعت مردمی هم‌معنا و هم‌مسیر است و در مقابل آن‌چه رفتنی است در واقع خلاف منفعت مردم بوده است. بر همین اساس باطل می‌رود؛ چون حق می‌آید و آن‌چه انسان را عزیز می‌شمارد حق و آن‌چه او را تضعیف و تحقیر كرده و خواسته‌ها و استعدادهایش را كور می‌كند باطل است.
وی تصریح كرد: به عبارتی دیگر هر كردار، گفتمان و اندیشه‌ای كه به شخصیت انسان صدمه بزند باطل محسوب می‌شود و اگر از هر كسی هم نقل شود باز هم باطل است، این یك حرف استراتژیك است كه قرآن نیز به آن اشاره كرده است.
وی ادامه داد: میراث بشری ناظر به دریافت‌های مشترك، صیقل داده شده و آبدیده انسانی در طول تاریخ است و نمی‌توان آن را درباره كسی گفت كه جوی را آماده كرده و بازاری را درست می‌كند؛ در واقع تشكیل میراث بشری نیازمند زمان بوده و تاریخ آن را می‌سازد؛ باید گام‌های محكم زمان بر آن زده شود، آن موقع قیمت پیدا می‌كند.
جانشین رییس‌جمهور در شورای عالی ایرانیان خارج از كشور هم‌چنین با بیان این‌كه «جامعه جهانی در حال شكل‌گیری است» افزود: امروز جهان از بالادست به خانواده، قبیله، قوم و ملت نگاه می‌كند و بر همین اساس یونسكو تشكیل شده است كه هر كشوری آثار خود را با آن شایستگی‌ها در آن‌جا ثبت كند؛ این بدان معنی است كه هر كشور باید اثر خود را در برابر جهانیان محافظت كند؛ یعنی به ازای منافع جهان، از آن نگهبانی كند.
وی افزود: پذیرش این میراث از سوی جهان و پاسبانی آن از سوی یك ملت زیباست، جهان امروز به این فهم رسیده و این افتخار بشریت است.
وی هم‌چنین با اشاره به تابلوی اهدا شده از سوی یك هنرمند به خود تصریح كرد: در این تابلو سرهای انسان به تصویر كشیده شده است، ‌این نشان می‌دهد در این اثر نگاه انسانی و اومانیستی وجود داشته، هیچ كس مخالف انسان‌گرایی نیست، مكتب و دین ما نیز مخالف انسان‌گرایی نیست، تفاوت ما با انسان‌گرایی غرب در برداشت از انسان است؛ دین ما بیشترین قدر و ارزش را برای منزلت انسان قائل است.
مشایی افزود: جهان امروز به اندازه معیارهای جهانی نگاه می‌كند، قد انسان بلند شده و آن‌چه را می‌بیند، می‌خواهد یا نمی‌خواهد. خواستن دیدن می‌خواهد و ندیده خواستن، امكان ندارد؛ زیرا ممكن است توهم، خیال، باطل و غیرقابل سرمایه‌گذاری باشد. وقتی انسان بلند می‌شود افق دیدش تا دوردست‌ها گسترده و مشتاق می‌شود. امروز جهان مطالبه‌كننده است. همه‌جا، همه‌كس، متعلقات همه‌كس را می‌خواهد، این داستان معادله انسان است، این معادله خود را نشان می‌دهد، آهسته آهسته بشریت درمی‌یابد كه چقدر به هم وابسته و چقدر در دیگران تعریف شده است.
وی ادامه داد: راه صلح پایدار جز در با هم بودن و برای هم بودن نیست. اكنون میراث بشری برای جهان تعریف شده و به تاریخ نگاه می‌كند.
وی افزود: تاریخ امروز یك ارزیابی از گذشته بشر دارد و به ملت‌ها نمره می‌دهد و به آنان كه قبل‌تر از دیگران فهمیده‌اند باید به دنبال دریافت‌هایی باشند كه احتیاج به غواصی، شیرجه زدن، جسارت، قدرت فكر و اندیشه‌ورزی دارد ( نمره بهتری می‌دهد). جهان برای ملت ایران قدر و منزلت قائل است و ملت ایران جزو برترین‌های جهان بوده؛ زیرا برای اولین بار به مسائلی فكر كرده كه دیگران فكر نكرده‌اند، این یك واقعیت مسلم تاریخ است و هر كس هم انكار كند راه به جایی ندارد؛ فضل آن است كه دشمنان نیز به آن شهادت دهند.
رییس دفتر رییس‌جمهور در بخش دیگر سخنانش از علم هم به عنوان یك میراث بشری یاد كرد و گفت: هر واحدی از علم بر شانه پیشین خود پای نهاده و در گذشته سهم دارد و ایران چهره‌ای پیشرو در مدنیت، زندگی اجتماعی و هم‌زیستی دارد.
وی ادامه داد: ایران نمره اول را در مدنیت داشته و مدنیت ابتدا در ایران شكل گرفته؛ حتی اولین شهر عالم، اولین نمادهای تمدن، اندیشه‌ورزی، رفتن به لایه‌های زیرین، تحقیق و پژوهش و كنار زدن جلوه‌های فریبنده و كم‌عمق، نگاه به عمق قدرت و فلسفه در ایران موجود است.


وی هم‌چنین با بیان این‌كه «این‌كه ایران همیشه سرزمین توحید است تنها از یك احساس مذهبی نشات نمی‌گیرد» اظهار كرد: از سوی دیگر توحید بدون قدرت اندیشه میسر نمی‌شود؛ در واقع بت‌پرستی و باورهای دروغین از نبود قدرت فهم و جهل است.
مشایی در ادامه با اشاره به برگزاری یك نمایشگاه از آثار تاریخی ایران در مكزیك و استقبال پرشور مردم از آن گفت:ایرانی‌ها منطق تفكر را قبول كرده و حتی اندیشه فلسفی ریشه بسیاری در ایران داشته است و بر همین اساس ایرانی‌ها اسلام را پذیرفته‌اند.
وی تاكید كرد: توحید علامت اندیشه است، بندگی غیرخدا در ایران وجود نداشته و این یكی از منطق‌های فكری ایران بوده است.
وی در ادامه با بیان این‌كه «یكی از میراث‌های بزرگ بشریت، اندیشه است» گفت: ایرانیان مظهر برجسته تفكر فلسفه عام هستند؛ در واقع معضلات فلسفی غرب را ایران حل كرده است؛ چنانكه ملاصدرا در این‌باره نقش بسزایی داشته است. یكی از اصلی‌ترین حوزه‌های تفكر فلسفه عالم، ایران است.
جانشین رییس‌جمهور در شورای عالی ایرانیان خارج از كشور هم‌چنین درباره اظهاراتش در مورد ایران گفت:‌ دلیل صحبت از ایران این است كه باید از خودمان حرف بزنیم؛ چرا منكر خود شویم، ما ملتی منطقی،‌ عقلایی و خردورز بوده‌ایم و هر حرفی را قبول نمی‌كنیم و اگر كسی بخواهد حرف مفتی بزند تنها با پوزخند از آن گذشته‌ایم و دلیلی ندارد آن حرف را قبول كنیم. ایرانیان بیش از هر كس دیگری چهره خدا را ترسیم كرده و حقیقت خدا را درك كرده‌اند كه این كار بزرگی است و كارهای بزرگ توسط انسان‌های بزرگ انجام می‌شود.
وی در عین حال با اشاره به وجود عقب ماندگی‌هایی در عرصه‌های علمی اظهار كرد:‌ ما مدت‌ها از ریل قطار علم بیرون افتاده و چند صد سال دچار عقب ماندگی شده بودیم، در این علم این‌گونه نیست كه ماهی را هر وقت از آب بگیریم تازه باشد؛ زیرا فاصله‌ها بیشتر می‌شود، اگر اكنون این تاریخ را به رخ ملت‌های عالم می‌كشیم باید امروز به تكلیف‌مان عمل كنیم و در عرصه علم نیز پیشقدم شویم، در غیر این صورت نمی‌توانیم موجب فخر تاریخ شویم.
وی با بیان این‌كه «در حال حاضر علی‌رغم همه پیشرفت‌ها در حلقه فناوری‌ها، كاستی‌ها و كمبودهایی وجود دارد» ادامه داد: مسوولیت امروز ماست كه در عرصه علوم جدید گام برداریم؛ زیرا اقتصاد پایدار به علوم جدید وابسته است، ما باید بكوشیم؛ زیرا امروز علم در سراسر دنیا یك فرصت است.
مشایی هم‌چنین با اشاره به موضوع « فرار مغزها» گفت: فرار مغزها یك اتفاق است، در واقع از آن‌جایی كه جوانان تلاش می‌كردند، آن‌قدر پیش می‌رفتند، اما به سقف برمی‌خوردند به كشورهای دیگر می‌رفتند، زیرا می‌بایست قد می‌كشیدند، اما اكنون باید این فرصت فراهم شود و همراه با آنان سقف موجود در كشور را بالا برد؛ این سقف، سقف دانش و فهم است كه با زور و پول نمی‌توان كاری در این زمینه انجام داد و توسط افرادی می‌توان این كار را انجام داد كه پشت این سقف را مشاهده كرده باشند؛‌ در واقع اگر ارتباطی با ایرانیان خارج از كشور ایجاد شود در این صورت این دوره مهاجرت به نفع ملت ایران مصادره می‌شود؛ زیرا دیگر مهاجرت و فرار مغزها وجود نداشته، بلكه سرمایه‌گذاری یك ملت محسوب می‌شود، این یك مصادره تاریخی است كه می‌تواند فرصت‌های از دست رفته را ( بازگرداند)، باید فرصت‌های تحصیل علم را در دنیا در اختیار داشته باشیم كه در این صورت این مصادره مطلوب می‌شود.
وی در ادامه با اشاره به برگزاری همایش دو روزه نقش فناوری‌های نوین در ارتقای زندگی انسان، گفت:‌ اگرچه در برگزاری این همایش اشكالاتی وجود داشت، اما این گام اول بود، اگرچه ممكن است در دولت نیز مشكلاتی به وجود آید اما آهسته این فضا باز و مشكلات حل می‌شود. اكنون نیز باید از دانش روز و علم عالم استفاده شود؛ همان‌گونه كه دیگران از همه استعدادهای جهان استفاده كرده و تنها مدیریت را بر عهده داشته و فرصت‌سازی كرده‌اند، ایران نیز باید این‌گونه عمل كند، در حال حاضر ظرفیت انسانی در این كشور بسیار زیاد است و عدالت همراه با علم است. اگر می‌خواهیم جامعه‌ای عدالت‌محور شود باید علم داشته باشد. اگر بخواهیم دین را استوار كنیم و بتوانیم محكم بایستیم و نترسیم، باید به علم دست یابیم، علم مقدس و زیباست،‌ البته در این راه همه باید پرحوصله باشیم و راه را بگشاییم.
وی گفت: همین كه ایرانیان خارج از كشور آمده‌ند و ارتباطاتی برقرار شده و حتی معرفی این متخصصان می‌تواند در جهت افق‌دهی به دانشجویان ایرانی كمك كند؛ در واقع اكنون دیگر می‌توانیم بگوییم « دست به دست هم دهیم به مهر تا جهان بشر را آباد كنیم» و همانگونه كه این ماموریت برای ایران از گذشته وجود داشته اكنون نیز باید به این ماموریت عمل كنیم.
به گزارش ایسنا حسنی نماینده مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: امید است با فناوری‌ نوین فناوری‌های جدیدی در زمینه درمان بیماری‌های قلب و عروق ایجاد شود. هزاره جدید هزاره آی‌تی است. اگر انسان سلامت جسمانی و روحی نداشته باشد، اما به همه فناوری‌ها دست یابد، موفق نیست؛ زیرا همان‌گونه كه تولید ناخالص ملی شاخصی برای پیشرفت كشور است، جی ان اچ نیز شاخصی مهم در حوزه پیشرفت در كشور محسوب می‌شود.
وی با اشاره به فعالیت شورای عالی ایرانیان خارج از كشور افزود: افتخار می‌كنم كه زمینه‌ای برای حضر ایرانیان خارج از كشور به وجود آمده و اكنون این ایرانیان شكوفایی می‌كنند. فراكسیون ایرانیان خارج از كشور همواره از كارآمدی شورا ممنون هستند. خوشبختانه بارقه‌های امید بدین وسیله در ایرانیان خارج از كشور به وجود آمده است.
وی ادامه داد: ما به عنوان خادمان مجلس در فراكسیون حمایت از ایرانیان خارج از كشور بیشتر از گذشته فعال عمل كرده و تلاش می‌كنیم كه حوزه‌های قانونی و مشكلاتی كه در شورا منعكس شده است را حل كنیم. در واقع كارآمدی شورا باعث شده كه كشور روز به روز پیشرفت كند.
همچنین در ادامه این مراسم سالار آملی معاون معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: دولت ما دولت علم و فناوری بوده و موتور آن دانش روز است. با توجه به شرایط جهانی ما فكر می‌كنیم كه نمی‌تواند نگاه ما تنها دولت رفاه و توسعه باشد. بدون شك باید حالتی انتقالی از وضعیت كنونی به سمت دولت علم و فناوری فراهم شود.
وی افزود: هرگونه پیاده شدن از ریل قطار علم ما را به مدت 200 سال عقب خواهد انداخت و در مقابل نیز اگر سوار بر این قطار شویم 400 سال به جلو افتاده‌ایم. در واقع علوم فناوری‌های نوین نیز همانند مساله انرژی اتمی باید به نتیجه برسد.
وی ادامه داد: برای حركت در مسیر علم و فناوری احتیاج به پارامتر توازن در حركت‌های كمی متناسب با حركت‌های كیفی و ایجاد تعادل بفا حلقه‌های فناوری و نوآوری است، باید این حركت تداوم یابد و اگر سرمایه‌گذاری‌ها به وجود نیاید نتیجه‌ای به همراه نخواهد داشت.
معاون معاونت علمی ریاست جمهوری با اشاره به این‌كه «مردم ایران باید شیرینی ارتباط با ایرانیان خارج از كشور را لمس كنند» ادامه داد: مردم باید این موضوع را درك كنند تا بتوانند بپذیرند كه معاونت علمی و دیگر دستگاه‌ها در مسیری نتیجه‌گرا حركت می‌كنند.
وی اظهار كرد: فناوری‌های نوین فرصتی گران‌بهاست بر همین اساس در طی برگزاری همایش دو روزه 48 متن همكاری به امضا رسید كه این نشانه جوشش فكری و ارائه نقطه نظرات مشترك بوده كه قابل ارزش است.
نادری‌منش معاون علمی وزارت علوم و تحقیقات نیز با اشاره به این‌كه «وزیر علوم شخصا قرار بود در مراسم اختتامیه شركت كند اما به دلیل برگزاری یك جلسه فوری نتوانست حضور یابد» گفت: در سال 58 تعداد مقالات بین‌المللی ارائه شده از سوی ایران 450 بوده و در سال 78 این میزان به 1030 مقاله رسیده اما اكنون در سال 88 بیش از 170 هزار مقاله بین‌المللی از سوی ایران ارائه می‌شود. در واقع این شیب رشد در جهان بی‌نظیر است و تركیه بعد از ایران در این مسیر قرار دارد.
وی با بیان این‌كه «نفوذ فناوری‌های نوین در جامعه به خصوص در بخش صنعت كم است» افزود: باید در این زمینه به تبدیل این علوم به ارزش افزوده تلاش كرد؛ زیرا در این صورت یك سیستم پایدار به وجود می‌آید.
در ادامه این مراسم رضا رمنعی هنرمند خوشنویسی یك اثر هنری را در این مراسم به مشایی تقدیم كرد و در تشریح این اثر هنری گفت: در این اثر مربع‌های طلایی به معنای ارتباط و تعامل به جای تقابل مورد بررسی قرار گرفته و همچنین اشعار و نوشته‌هایی از عرفا و شعرای ایران نوشته شده است و این اثر هنری می‌خواهد نشان دهد كه تنها پل ارتباطی انسان‌ها،‌اندیشه‌ها و بیانات آنان است.
مشایی نیز با تشكر از این هنرمند اظهار كرد:‌این اثر هنری تقدیم به همه شماست. این تابلو به یادگار در موزه ملی هنر ایران كه به تازگی توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری كشور راه‌اندازی شده است نگهداری می‌شود تا یادبودی از برگزاری این جلسه از این همایش دو روزه باشد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic