رییس جمهوردر همایش دستاوردهای فناوری های نوین: با روش های بومی می توان سرعت پیشرفت در کشور را افزایش داد

  نظرات |  یکشنبه 8 اسفند 1389
رییس جمهور احیاء روش و فرهنگ ایرانی برای استفاده از علم و فناوری را ضروری دانست و گفت : با بازگشت به روش های بومی می توان یک شبه ره صد ساله را طی کرد. دکتر محمود احمدی نژاد قبل از ظهر امروز شنبه در همایش دستاوردهای فناوری های نوین در ارتقاء زندگی انسان خاطر نشان کرد : اگر فقط ویژگی محبت در انسان ها متجلی شود ، زندگی بشریت سرشار از سعادت و صلح خواهد شد و آرزوی تاریخی بشر برای صلح و جاودانگی محقق خواهد شد و ایرانیان همواره در طول تاریخ از این ویژگی به طور کامل برخوردار بودند . رییس جمهور افزود: اگر در جهان قلوب همه انسان ها سرشار از عشق و محبت به دیگران باشد در چنین جامعه ای ظلم ، بداخلاقی ، فاصله طبقاتی و فقر باقی نخواهد ماند و همه مشکلات بشریت از جایی ناشی می شود که قلب عده ای از محبت به دیگران خالی شده است .  دکتر احمدی نژاد خاطر نشان کرد: جاری شدن محبت در قلب انسان ها نیازمند عواملی است که شناخت شان و منزلت انسان یکی از آن عوامل است ....
رییس جمهور افزود : هدف مطلوب و نهایی از سعادت انسان رسیدن به جایگاهی است که همه انسان ها در آن از شان و منزلت والایی برخوردار بوده و انسان بر تمام هستی مسلط شود که رسیدن به این هدف نیازمند علم و استفاده از فناوری های علمی است و علم تنها راه عزیز شدن و بزرگ بودن انسان است .
رییس جمهور بزرگ شدن انسان و وسعت یافتن افق نگاه و اندیشه را عامل دیگر در جاری شدن محبت در قلوب انسان ها دانست و گفت : انسان به هر میزان که کوچک می شود ، افق نگاهش به همان اندازه از جایگاه واقعی‌اش فرو خواهد افتاد. اولین دستاورد محبت از خودگذشتگی به نفع دیگران است و زمانی این اتفاق می افتد که انسان بزرگ شود و زمانی انسان بزرگ می شود که افق نگاه انسان جهانی باشد . کسی که در تمایلات مادی محصور شده باشد هیچ گاه نمی تواند بزرگ شود . 
وی خاطر نشان کرد : به رغم دستاوردهایی که کشورمان در عرصه های علم و فناوری کسب کرده هنوز در ابتدای راه قرار داریم و می توان با روش های بومی سرعت پیشرفت را هر چه بیشتر افزایش داد. 
دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه هر کاری که برای خدا نباشد در نقطه مقابل بشریت قرار دارد گفت : فعالیت های زیادی در دنیا انجام می شود که ظاهر آن صحیح و درست به نظر می رسد اما از آنجایی که برای خدا نبوده چه بسا در نقطه مقابل بشریت مورد استفاده قرار می گیرد . 
رییس جمهور افزود: عبادتی که برای خدا نباشد به جای اینکه انسان را ارتقاء دهد و به کمال و سعادت برساند موجب سقوط انسان خواهد شد چه بسا ممکن است کسی به ظاهر مشغول طواف کعبه باشد اما اگر برای خدا این طواف انجام نشود نه تنها موجب سعادت آن فرد نمی شود بلکه آثار اجتماعی ضد سعادت هم خواهد داشت.
رییس جمهور با تاکید بر رابطه ناگسستنی علم و دین گفت : بالاترین کار دینی کار علمی است و کاری دینی تر از کار علمی در جهان وجود ندارد . 
وی علم را راه رسیدن به قله های سعادت دانست و گفت : برای رسیدن به قله های پیشرفت و عزت می توان دو روش را در پیش گرفت ؛ یک روش ادامه همین مسیری است که در دنیا جاری است اما اگر بخواهیم از این روش و مسیر حرکت کنیم همیشه فاصله قابل توجهی بین ما و پیشتازان حرکت در این مسیر وجود خواهد داشت . 
دکتر احمدی نژاد گفت : روش دوم مخصوص ایرانی هاست و آن استفاده از فرهنگ و ابتکارات ایرانی در مسیر رشد و شکوفایی علمی است.
رییس جمهور خاطر نشان کرد: سردمداران امروز علمی جهان قله هایی را تعریف و راه رسیدن به آن را ترسیم کرده اند که اگر همان مسیر را ادامه دهیم همیشه عقب خواهیم ماند. در صورتی که با روش ایرانی می توان قله های دیگر و البته بالاتر و نیز راههای جدید و هموارتری را برای رسیدن به آن قله ها تعریف کرد و امروز زمان آن فرا رسیده که دانشمندان ایرانی هم قله های علم و فناوری و هم مسیر رسیدن به آن را تعریف و ترسیم و معرفی کنند .
وی با اشاره به اینکه فرهنگ و روش ایرانی منحصر به فرد است، اظهار داشت : نگاهی به تاریخ سرزمین ایران و دانشمندان و فرهیختگانی که از این سرزمین برخاسته اند نشان می دهد که با احیای روش ایرانی می توان یک شبه ره صد ساله را پیمود . 
رییس جمهور خاطر نشان کرد : متاسفانه در 150 سال گذشته به واسطه حاکمیت انسان های بی کفایت و نالایق موانع و سدهای متوالی در مسیر پیشرفت ملت ایران ایجاد شد که موجب کندی حرکت کشورمان در مسیر علم گردید.
دکتر احمدی نژاد با تاکید بر اینکه زمان آن فرا رسیده که به سرعت برای استفاده از علم و فناوری به فرهنگ و روش ایرانی رجوع کنیم گفت: اساس فرهنگ ایرانی بر محبت برآمده از یگانه پرستی ، عدالت خواهی و کمال انسان قرار دارد .
رییس جمهور افزود : برای رسیدن به صلح و سعادت باید محبت را ترویج کرد و ترویج محبت نیازمند شناخت حقیقت انسان است و از مسیر علم است که می‌توان به حقیقت انسان دسترسی پیدا کرد . برای دستیابی به علمی که نردبان ترقی انسان به سعادت باشد باید قله های علمی و مسیر رسیدن به آن را خودمان تعریف کنیم و آن هم نیازمند استفاده از فرهنگ و روش ایرانی برآمده از توحید و عشق و محبت است . 
دکتر احمدی نژاد با تاکید بر اینکه ملت ایران ماموریتی بزرگ تاریخی بر عهده دارد، اظهار داشت : از دوره ای که مکاتب و اندیشه های سطحی به بن بست رسیده‌اند، زمان هنرنمایی دانشمندان و هنرمندان ایرانی فرارسیده است تا داشته های خود را به بشریت عرضه کنند.  
رییس جمهور خاطر نشان کرد : کسانی که با ملت ایران دشمنی می کنند از سلاح ، موشک و بمب ، هراس و نگرانی ندارند . اصولا چه طور ممکن است دولتی که بیش از 5 هزار بمب اتم نسل پنجم دارد با این ادعای دروغین که قرار است در چند سال آینده، ایران یک بمب نسل اول بسازد ، ترس داشته باشند.
دکتر احمدی نژاد با تاکید بر اینکه دشمنان از بازیابی هویت و روحیه ایرانی می ترسند ، تصریح کرد : ترس دشمنان از بازیابی هویت و روح جمعی ملت ایران است چرا که به تجربه دیده‌اند هر زمان ایرانیان فرصتی پیدا کرده اند، اندیشه ها و توانمندی هایی در حد و اندازه مدیریت جهان ارایه کرده اند زیرا حرکت ملت ایران در حد و اندازه رهبری جهان و اندیشه هایش مورد پسند جهانیان است.
رییس جمهور با اشاره به اینکه به فضل الهی امروز روح بلند فرهنگ آفرین و تمدن ساز ملت ایران بیدار و فعال شده است، گفت : دشمنان ملت ایران از زنده شدن روح جمعی خداخواه و صلح طلب ملت ایران می ترسند و می دانند که اگر ظرفیت های ملت ایران شکوفا شود همه قله های جهانی را فتح خواهد کرد.
دکتر احمدی نژاد افزود: ایرانیان در هر نقطه جهان که باشند پرچمدار توحید، عدالت ، خدمت به بشریت و صلح و دوستی هستند و شهیدانی مانند دکتر علی محمدی و شهریاری همچون ستاره های درخشانی هستند که راه را به ملت ایران و بشریت نشان می دهند . 
رییس جمهور خاطر نشان کرد : باید با همدلی ، عشق و امید دست در دست هم در مسیر شکوفایی و صلح و عدالت و سعادت گام برداریم و بدانیم که راه رسیدن به آن ادامه راه شهدایی مانند دکتر علی محمدی است . 
دکتر احمدی نژاد تصریح کرد : امیدوارم روزی همه سلاح های موجود در جهان به قلم تبدیل شود و قلم شهید علی محمدی را که امروز از همسر ایشان هدیه گرفته ام به نشانه پاکی ، همت و بلند نظری دانشمندان این سرزمین به موزه ریاست جمهوری اهدا خواهم کرد تا آیندگان بدانند که این سرزمین خاستگاه مردان بزرگ بوده است . 
در ابتدای این مراسم تعدادی از دانشمندان و متخصصین ایرانی مقیم خارج از کشور در سخنانی دیدگاه ها و پیشنهادات خود را ارایه کردند
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو