گزارش: ایرانیانی كه در لبنان ماندگار شدند.

  نظرات |  دوشنبه 15 فروردین 1390
هرچند كه لبنان سالهاست با جنگ های داخلی و خارجی دست و پنجه نرم می كند اما بافت مذهبی و فرهنگی مردم این كشور از یك سو و روابط گرم میان مردم لبنان با ایرانیان باعث شده تا عده زیادی از آنان این كشور را برای اقامت دائم خود برگزینند. به گزارش ایرنا از بیروت، لبنان تنها كشوری است كه با داشتن بیش از 18 طائفه و مذهب مختلف نماد تنوع و تعدد در فرهنگ، جامعه، سیاحت و سیاست در خاورمیانه است، توانسته توجه بسیاری از مردم ایران از قومیت های مختلف را به خود جلب كند و به رغم سپری كردن جنگ های داخلی و درگیری با مسایل منطقه ای توانسته است با داشتن تاریخی كهن، آثار باستانی و مناظر طبیعی به وطن دوم بسیاری از ایرانی ها تبدیل شود.  به طور كلی ایرانیان مقیم این كشور تحت چهار عنوان تجارت، تبلیغ، شریعت اسلامی، ادامه تحصیل و سیاحت از دیرباز به لبنان سفر كردند. ...
از آنجا كه سنگ های قیمتی از اهمیت و توجه خاصی نزد مردم لبنان برخوردار است، گروهی از ایرانیان متخصص در این عرصه با سفر به لبنان به موفقیت های چشم گیری در این زمینه دست یافتند و توانستند بازار مناسبی برای عرضه كالای خود در بازارهای لبنان پیدا كنند. این تجارت از دیرباز تاكنون همچنان در لبنان وجود دارد. 
** تجارت فرش؛ اصلی ترین شغل ایرانیان در لبنان 
یكی دیگر از عرصه های تجاری میان ایران و لبنان كه مورد استقبال زیادی از سوی مردم لبنان قرار گرفته، صنعت فرش دستباف و ابریشم است. تجار صنعت فرش ایران نیز توانستند با معرفی هنردستی و صعنت فرش ایران نظر بسیاری از خانواده های لبنانی را به خود جلب كنند و خود نیز با این صنعت برای همیشه در لبنان ماندگار شوند. 
خاندان 'مكتبی' از قدیمی ترین خانواده های ایرانی ساكن در لبنان است كه اعضای آن سالیان متمادی است به این حرفه در لبنان مشغول هستند. مكتبی ها سالیان پیش از اصفهان با هدف تجارت فرش ایرانی به سوی این كشور مهاجرت كردند و اكنون یكی از متمول ترین افراد در كشور لبنان هستند به نحوی كه شایع شده خیلی از نهادهای لبنانی در اوضاع كسر بودجه از این خاندان پول قرض می كنند. یكی از نوادگان این خاندان اخیر با خانم 'نایله توینی' نماینده مجلس لبنان ازدواج كرده است. 
'چاوشی' و 'جعفریان' از دیگر خانواده های ایرانی مقیم لبنان هستند كه به كار تجارت خرید و فروش فرش اصیل ایرانی در لبنان مشغول هستند. 
** ایرانیان موفق در صنعت نشر و چاپ كتاب 
برخی از ایرانی ها نیز ضمن اقامت طولانی در لبنان به صنعت نشر و چاپ كتاب در لبنان روی آورده اند. با توجه به اینكه این كشور از نظر فضای فرهنگی قابلیت های فراوانی در این زمینه دارد، صنعت نشر و چاپ كتاب در این كشور از رونق زیادی در مقایسه با دیگر كشورهای عربی برخوردار است. 
' انتشارات اعلمی' از مشهورترین انتشارات ایرانی مقیم در لبنان است. اعلمی بزرگ اهل اصفهان است و از سالیانی دور به منظور كسب وكار در این عرصه وارد لبنان شد. وی به رغم بروز جنگ های داخلی لبنان توانسته به موفقیت های چشمگیری در این زمینه دست یابد و انتشارات وی به عنوان یكی از پرفروش ترین انتشارات در مقایسه با دیگر انتشارات خارجی در لبنان تبدیل گردد. 
یكی دیگر از ایرانی های مقیم لبنان كه در كار صنعت چاپ ونشر كتاب مشغول به كار است، 'هادی غروی' اهل مشهد و صاحب انتشارات 'الارشاد' است. وی از دیر باز با خانواده از نجف به سوی لبنان مسافرت كرد. 
'حامد عزیزی' و 'مصطفی ایرانی' از دیگر ایرانی های مقیم لبنان هستند كه انتشارات 'التعارف' را در بیروت تاسیس كردند. 
گروه دیگری از ایرانی ها به هدف تجارت در كار ساخت و فروش طلا به این كشور مسافرت كردند. 
'نقشینه' یكی از تجار بارز ایرانی است كه سالیان پیش با سكونت در منطقه' حمرا' واقع در بیروت به كسب وكار در این زمینه مشغول شده است. 
'صالح عطیه' هم از ایرانیان یزدی مقیم لبنان است كه سالهاست در بیروت به حرفه طلاسازی و فروش آن اشتغال دارد. 
** امام موسی صدر بارزترین شخصیت ایرانی در لبنان 
روحانیون ایرانی مقیم لبنان نیز جایگاه خاصی در میان مردم این كشور دارند. اكثر روحانیون ایرانی تحت عنوان تبلیغ، ارشاد و هدایت مردم لبنان در مسایل دینی و مذهبی به این كشور سفر كرده و توانسته اند نقش ارزنده ای در هدایت و ارشاد مردم لبنان به رغم فضای نآرام سیاسی و نبود امنیت در این كشور ایفا كنند. 
قطعا سرشناسترین ایرانی مقیم لبنان، امام 'موسی صدر' است كه از بینانگذاران جنبش امل در لبنان است، سالیان پیش وی از قم به سوی لبنان حركت كرد و توانست اثر قابل ملاحظه ای در عرصه سیاسی و اجتماعی لبنان بگذارد و سطح زندگی و جایگاه شیعیان لبنان را به كلی تغییر دهد. بعد از ناپدید شدن امام موسی، خانوده وی همچنان در لبنان باقی ماند و برای تعیین تكلیف سرنوشت او تلاش می كند. 
ربابه صدر خواهر امام موسی در جنوب لبنان موسسه خیریه بزرگی را تاسیس كرد و با همكاری یكی از دختران امام موسی آن را اداره می كند. 
سایر خاندان صدر نیز در بیروت مستقر هستند و موسسه آثار وی را اداره می كنند. 
شیخ 'محسن قوچانی غروی' از روحانیون سرشناس منطقه جبل لبنان است كه در اوج درگیرهای داخلی لبنان در سال های گذشته با حكم مأموریت سید 'ابوالقاسم خویی' از مراجع وقت آن زمان در نجف به منظور هدایت مردم لبنان در امور و مسایل دینی به سوی این كشور روانه شد. 
وی پانزده سال از عمر خود را در منطقه جبل لبنان(قماطیه) صرف هدایت و راهنمایی مردم به سوی اسلام كرد. 
از دیگر روحانیون ایرانی مقیم در لبنان می توان به سید عیسی طباطبایی، سید صادق موسوی، شیخ علی رضا ایمانی(ساكن بعلبك)، سید محمد غروی(ساكن صور) اشاره كرد. 
گروه دیگر از ایرانی ها لبنان را به عنوان مركز ادامه تحصیل و یا تدریس خود انتخاب كرده اند. 
** تحصیل، تدریس و شاید هم ازدواج 
دكتر 'احمد لواسانی' از جمله ایرانی هایی است كه با اخذ مدرك دكتری در رشته زبان و ادبیات عرب از دانشگاه لبنان، سالیان متمادی است كه به تدریس زبان فارسی به دانشجویان لبنانی مشغول است. وی اهل لواسانات تهران است و عمر خود را در راه خدمت به گسترش زبان و ادبیات فارسی در لبنان سپری كرده است. 
دانشجویان ایرانی مقیم لبنان نیز با برخورداری از امكانات تحصیلی دانشگاه های لبنانی چند صباحی از عمر خود را در لبنان سپری می كنند و عده ای نیز بعد از پایان تحصیلات به فكر اقامت دائم در لبنان می افتند. 
از آنجا كه لبنان دارای تاریخی كهن و آثار باستانی زیادی است و در طول سال از مناظر زیبای چهار فصل نیز برخوردار است؛ هر ساله تعداد زیادی از ایرانیان در قالب كاروان های سیاحتی از این كشور دیدن می كنند. برخی نیز با رفت و آمدهای زیاد به این كشور رفته رفته با فرهنگ، آداب و رسوم لبنانی ها آشنا شده و برخی از آنها با وصلت كردن با خانواده های لبنانی شرایط را برای اقامت دایم در این كشور فراهم می آورند. البته بخش عمده ایرانیانی كه با لبنانی ها ازدواج می كنند، با مشاهده فراهم نبودن امكانات زندگی راحت و ارزان در لبنان این كشور را به همراه خانواده خود به سوی ایران ترك می كنند. 
** چند خاندان قدیمی ایرانی در لبنان 
نكته جالب آنكه اكثر ایرانی های مقیم لبنان به رغم دریافت هویت و شناسنامه لبنانی همچنان با فرزندان خود به زبان فارسی صحبت می كنند و ارتباط خود را با ایران قطع نكرده اند و هر ساله با فرا رسیدن تعطیلات تابستان فرصت را برای دیدن دوباره از ایران از دست نمی دهند. 
در مقابل برخی از خانواده های ایرانی نیز بعد از دهه ها زندگی در لبنان، تنها از اصالتی ایرانی برخوردار هستند و حتی به خوبی زبان فارسی را صحبت نمی كنند. 
خانواده عجمی اكثرا ساكن استان بقاع و استان جبل بوده و از نظر اقتصادی در لبنان قوی هستند.این خانواده در اصل اهل شیراز است و دو قرن پیش به لبنان كوچ كرد. 
خانواده اصفهانی از دیگر خاندان های ایرانی مقیم لبنان است كه تقریبا همگی آنها ساكن بیروت ولی سنی مذهب هستند. البته اصفهانی خانواده نسبتا كوچكی است. 
خانواده همدان و طایفه همدانی همدان و همدانی ها همان طور كه از اسمشان پیدا است، اهل همدان هستند. همدانی ها بیشتر در استان بقاع ساكن هستند(شیعه و مسیحی) و اكثرا به لباس فروشی مشغول هستند. 
طایفه شیرازی حدود دو قرن پیش به لبنان كوچ كرد و همه افراد آن شیعه هستند. 
طایفه قزوینی كه جمعیت نسبتا كمی دارد ساكن بیروت بوده و همه افراد آن شیعه مذهب هستند. 
عاملیان، جبل عاملی، جبل عاملیان، عاملی و مظلوم از دیگر خانواده های اصیل ایرانی در لبنان هستند. 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic