متن كامل سخنرانی رئیس جمهور در شصت و پنجمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد

  نظرات |  دوشنبه 5 مهر 1389
مشروح سخنان رئیس جمهور به شرح زیر می باشد: بسم الله الرحمن الرحیم  الحمدلله رب العالمین و الصلوة و السلام علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین و علی جمیع الانبیاء والمرسلین،  سلام و صلوات خداوند بر پیامبران الهی بویژه پیامبر بزرگ اسلام و اهل بیت مطهر و یاران برگزیده اش و بر تمام پیامبران الهی، اللهم عجل لولیك الفرج و العافیة و النصر واجعلنا من خیر انصاره و اعوانه والمستشهدین بین یدیه،  ای خدای بزرگ در ظهور ولیت كه همراه با سلامتی و پیروزی باشد تعجیل كن و ما را از بهترین یاران و حامیان او و فداكاران در راهش قرار بده،  جناب آقای رئیس ، همكاران محترم ! خداوند بزرگ را سپاسگزارم كه بار دیگر فرصت حضور در این مجمع جهانی را عنایت فرمود. ابتدا یاد جانباختگان سیل مهیب پاكستان را گرامی داشته و با بازماندگان و دولت و ملت پاكستان ابراز همدردی می‌كنم . از همگان دعوت می‌كنم كه بعنوان یك وظیفه انسانی به یاری همنوعان خود بشتابند ....در سالهای گذشته پیرامون برخی از امیدها و نگرانی‌ها، از بحران‌های خانواده، امنیت، كرامت انسانی، اقتصاد و آب و هوا و از امید به عدالت و صلح پایدار با شما سخن گفتم.


اینك كه نظام سرمایه داری و مدیریت جهانی موجود پس از حدود یكصد سال حاكمیت ، به پایان راه رسیده و از ارائه پاسخ مناسب به نیازهای جامعه درمانده شده است ، تلاش می‌كنم با نگاهی به دو عامل اصلی این ناكامی ، برخی از مشخصات نظم مناسب آینده را ترسیم نمایم .


الف : عامل نگرشها و اعتقادات


می‌دانید كه پیامبران الهی مأموریت داشته‌اند تا همگان را به یگانه‌پرستی و عشق و عدالت فرا بخوانند و راه رسیدن به سعادت را در برابر بشریت قرار دهند. انسانها را به تفكر و علم دعوت كنند تا حقیقت را بهتر بشناسند و از شرك و خودخواهی برحذر باشند. حقیقت دعوت پیامبران واحد است . هر پیامبری ، پیامبر قبل از خود را تصدیق و به پیامبر بعدی بشارت داده و دین را متناسب با ظرفیت بشر كاملتر از گذشته ارائه كرده است . این سیر تا پیامبر خاتم كه تمام و كمال دین را عرضه كرد ادامه داشته است.


به موازات این سیر ، خودخواهان و دنیاپرستان در برابر این دعوت روشن ایستادگی و برای مقابله با پیام آنان قیام كردند.


- نمرودیان در برابرحضرت ابراهیم، فرعونیان در برابر حضرت موسی و دنیاپرستان در برابر حضرت عیسی و حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) قرار گرفتند . در سده‌های اخیر نیز به بهانه ظلمی كه طی قرون وسطی از ناحیه مدعیان دینداری در غرب رفت ، ارزش‌ها و اخلاق انسانی به عامل توقف و عقب ماندگی تفسیر و در برابر علم و عقل قرار داده شد.


- قطع ارتباط انسان با آسمان در واقع رابطه او را با حقیقت خودش قطع كرد.


- انسان كه استعداد درك حقایق عالم و حق‌جویی، میل به عدالت و كمال، پاكی و زیبایی و جانشینی خدا در زمین را دارد به موجودی محدود به عالم ماده و ماموریت او به حداكثر رساندن لذت فردی تعریف گردید. اصالتِ غرایزِ انسانی به جای اصالتِ حقیقتِ انسان نشست .


- انسان ها و ملت ها رقیب هم شمرده شدند و سعادت یك فرد یا ملت در مزاحمت و در حذف و سركوب دیگران تعریف شد. به جای تعامل سازنده و تكامل بخش ، تنازع مخرب برای بقاء مبنای تنظیم روابط قرار گرفت .


- پرستشِ سرمایه و سلطه جایگزین یگانه پرستی كه رمز وحدت و عشق است گردید.


- این مقابله گسترده خودخواهان با ارزش‌های الهی راه را بر برده‌داری و استعمار باز كرد.


بخش وسیعی از جهان ، تحت سلطه چند دولت غربی قرار گرفت. ده‌ها میلیون انسان به بردگی كشیده شدند و دهها میلیون خانواده متلاشی گردیدند. تمام منابع ، حقوق و فرهنگ ملت های استعمارزده به غارت رفت. سرزمین‌ها اشغال و مردم بومی قتل عام و تحقیر شدند.


اما با قیام ملت ها ، استعمارگری منزوی و استقلال ملت ها به رسمیت شناخته شد. امید به احترام ، رفاه و امنیت در ملت ها زنده شد . در اوائل قرن گذشته شعارهای زیبای آزادی، حقوق بشر و دموكراسی ، امیدهای فراوانی ایجاد كرد تا مرهمی بر زخم های عمیق مانده از گذشته باشد . اما امروز نه تنها آرزوها محقق نشده بلكه خاطراتی تلخ‌تر از گذشته در تاریخ ثبت شده است .


- در دو جنگ جهانی ، اشغال فلسطین ، جنگ های كره و ویتنام ، درجنگ عراق علیه ایران ، دراشغال افغانستان و عراق و جنگ های آفریقا صدها میلیون نفر كشته و زخمی و آواره شدند.


- تروریسم ، تولید موادمخدر ، فقر و فاصله طبقانی گسترش یافت . حكومت های كودتایی و دیكتاتوری تحت حمایت غرب در آمریكای جنوبی جنایت های كم نظیر مرتكب شدند.


- به جای خلع سلاح، تولید و انباشت سلاح‌های اتمی و میكروبی و شیمیایی توسعه پیدا كرد و جهان در معرض تهدید بیشتری قرار گرفت.


و بدین ترتیب ظاهراً همان اهداف استعمارگران و برده‌داران اما اینبار با شعارهای جدید دنبال شده است.


ب: عامل مدیریت جهانی و ساختار حاكم بین المللی


- جامعه ملل و سپس سازمان ملل با شعار برپایی صلح و امنیت و تامین حقوق انسانی و در حقیقت برای مدیریت جهانی تشكیل گردید.


- با كالبد شكافی سه رویداد ، نحوه مدیریت حاكم بر جهان قابل ارزیابی است .


اول: 11 سپتامبر كه حدود ده سال همه جهان را تحت تاثیر قرار داده است.


- ناگهان با پخش تصاویر مختلف خبر حمله به برج های دو قلو در جهان منتشر شد .


- تقریباً تمام دولت ها و شخصیت‌های مطرح این حادثه را به شدت محكوم كردند .


- موتور تبلیغات به راه افتاد و جهان در معرض خطری بزرگ به نام تروریسم و تنها راه نجات ، لشگركشی به افغانستان اعلام شد .


- بالاخره افغانستان و به فاصله كوتاهی عراق تحت اشغال قرار گرفتند .


لطفا دقت كنید؛


- ادعا شد كه در 11 سپتامبر حدود سه هزار نفر كشته شده‌اند كه همه ما از آن متاسفیم اما در افغانستان و عراق تا كنون صدها هزار نفر كشته و میلیون ها نفر مجروح و آواره شده‌اند و درگیری به طور روزافزون توسعه پیدا كرده است .


در معرفی عوامل اصلی حادثه 11 سپتامبر سه نظر اعلام شد :


1- یك گروه تروریستی بسیار قدرتمند و پیچیده كه از همه لایه‌های امنیتی و اطلاعاتی امریكا عبور كرده است . این نظر بیشتر از ناحیه دولتمردان امریكا تبلیغ شد .


2- توسط بخش هایی از دولت امریكا و برای ایجاد تغییر در روند نزول اقتصادی امریكا و سیطره او بر خاورمیانه و همچنین نجات رژیم صهیونیستی انجام شده است . اكثریت مردم امریكا و ملت ها و سیاستمداران براین باورند .


3- توسط یك گروه تروریستی انجام شده است لیكن دولت وقت امریكا از آن پشتیبانی و بهره‌برداری كرده است . ظاهراً این نظریه طرفداران كمتری دارد .


- مهم ترین اسناد اتهام چند گذرنامه‌ كه از میان حجم عظیم خرابه‌ها پیدا شده بود و یك نوار ویدیویی از یك شخص بود كه محل سكونت او نامعلوم است ولی اعلام شد كه قبلا در تجارت نفت با برخی مقامات امریكایی مشاركت داشته است . اینگونه وانمود شد كه به دلیل شدت آتش‌سوزی و انفجار از عاملین انتحاری اثری به دست نیامد .


چند سئوال اساسی بدون پاسخ مانده است .


1- آیا عقل حكم نمی‌كرد كه ابتدا تحقیق دقیقی توسط گروه های مستقل انجام و پس از شناساییِ كاملِ عوامل ، برنامه‌ای منطقی برای برخورد با آنها طراحی می‌گردید؟


2- به فرض پذیرش نظر دولت امریكا، آیا روش برخورد با یك گروه تروریستی، لشگركشی گسترده ، جنگ منظم و كشتار صدها هزار نفر است؟


3- آیا امكان نداشت مثل برخورد ایران با گروه تروریستی ریگی كه چهارصد نفر از مردم بیگناه ایران را كشته و زخمی كرده بود اقدام می‌شد؟ در عملیات ایران به هیچ بیگناهی خسارتی وارد نشد .


- پیشنهاد می‌شود كه سازمان ملل درباره 11 سپتامبر یك گروه حقیقت یاب مستقل تعیین نماید تا بعدها عده‌ای اظهار نظر دربار? آن را ممنوع نكنند .


در اینجا مایلم اعلام نمایم كه جمهوری اسلامی ایران در سال آینده ، میزبان كنفرانسی خواهد بود كه با هدف شناخت تروریسم و راهكارهای مقابله با آن برگزار خواهد شد. از مقامات كشورهای مختلف، اندیشمندان، صاحبنظران ، محققین و موسسات مطالعاتی برای شركت در این كنفرانس دعوت می كنم .


دوم: اشغال سرزمین فلسطین است.


- ملت مظلوم فلسطین شصت سال تحت سلطه یك رژیم اشغالگر از آزادی ، امنیت و حق حاكمیت محروم است ولی اشغالگران به رسمیت شناخته می‌شوند. روزانه خانه‌ها بر سرزنان و كودكان خراب می‌‌شود و مردم در وطن خود از آب و غذا و دارو نیز محرومند . صهیونیست‌ها تا كنون 5 جنگ گسترده بر همسایگان و ملت فلسطین تحمیل كرده‌اند.


- آنان در جنگ علیه لبنان و غزه زشت‌ترین اقدمات را علیه مردم بی‌دفاع انجام داده‌اند .


- رژیم صهیونیستی بر خلاف همه قواعد بین‌المللی به كشتی كمك های انسانی هجوم می‌كند و غیر نظامیان را می‌كشد .


- این رژیم به طور مطلق مورد حمایت برخی كشورهای غربی است و دائماً كشورهای منطقه را تهدید و با اعلام قبلی شخصیت‌های فلسطینی و غیره را ترور می‌كند ولی مدافعان فلسطینی و مخالفین این رژیم با عناوینی چون تروریست و ضد یهود تحت فشار قرار می‌گیرند . تمام ارزش‌ها حتی آزادی بیان در اروپا و امریكا به پای صهیونیسم قربانی می‌شود.


- به دلیل عدم توجه به حقوق مردم فلسطین همه راه حل‌ها به شكست می‌انجامد.


- اگر از ابتدا به جای رسمیت دادن به اشغالگری ، حق حاكمیت ملت فلسطین به رسمیت شناخته می‌شد آیا امروز شاهد این همه جنایت بودیم .


- پیشنهاد روشن ما بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین خویش و مراجعه به آراء عمومی همه مردم فلسطین برای اعمال حاكمیت و تعیین نوع حكومت است .


سوم : انرژی هسته‌ای است .


- انرژی هسته‌ای ، پاك و ارزان و نعمتی خدادادی و از بهترین جایگزین ها برای كاهش آلودگی های ناشی از سوخت فسیلی است .


- معاهده N.P.T به تمام اعضاء اجازه داده است كه بدون محدودیت از آن بهره ببرند و آژانس موظف به حمایت و پشتیبانی فنی و حقوقی از آنها شده است .


- بمب اتم بدترین سلاح ضد بشری است كه باید به طور كامل محو گردد. معاهده N.P.T توسعه و انباشت آن را ممنوع و خلع سلاح را ضروری شمرده است .


- اما ملاحظه كنید دارندگان بمب اتم و برخی اعضاء دائم شورای امنیت چه كرده‌اند :


- انرژی هسته ای را معادل بمب معرفی و با ایجاد انحصار و فشار بر آژانس آنرا از دسترس اكثریت ملت ها دور كرده‌اند و همزمان بمب‌های اتمی خود را حفظ كرده و ارتقاء داده‌اند. آمریكا 80 میلیارد دلار برای ارتقا ء بمب های خود اختصاص داده است .


این اقدامات باعث شده است كه:


- نه تنها خلع سلاح اتفاق نیفتاده است بلكه تولید بمب اتم در برخی مناطق از جمله توسط رژیم اشغالگر و تهدیدگر صهیونیستی اشاعه یافته است .


- همین جا پیشنهاد می‌شود كه سال 2011 سال خلع سلاح اتمی و ` انرژی هسته‌ای برای همه و سلاح هسته‌ای برای هیچ كس` اعلام شود.


- در تمام این موارد سازمان ملل نمی‌تواند اقدام موثری انجام دهد و متاسفانه در دهه‌ای هم كه به نام صلح نامگذاری شد جنگ و تجاوز و اشغالگری، صدها هزار نفر كشته و مجروح برجای گذاشت و بر كینه‌ها و دشمنی‌ها افزوده شد.


خانم‌ها و آقایان


اخیراً نیز شاهد اقدام زشت و ضد انسانی قرآن سوزی بودیم .


- قرآن كتاب آسمانی و معجزه جاوید پیامبر اسلام است و به یگانه پرستی ، عدالت ، عشق به مردم، آبادانی زمین ، تفكر و تعقل و دفاع از مظلومان و مبارزه با ستمگران دعوت می‌كند و از پیامبران الهی نظیر نوح، ابراهیم، اسحق، یوسف، موسی و عیسی (علیهم‌السلام) به نیكی نام می‌برد و آنان را تصدیق می‌كند . قرآن را سوزاندند كه همه این حقایق و معارف را بسوزانند. اما حقیقت سوختنی نیست، قرآن جاودانه است چون خدا و حقیقت جاودانه‌اند . این اقدام و هر اقدامی كه موجب تعمیق شكاف ها و فاصله‌ها بین ملت ها شود شیطانی است . باید با هوشمندی از غلتیدن در دام شیطان احتراز كرد . من به نمایندگی از ملت ایران به همه كتب آسمانی و پیروان آنان احترام می‌گذارم .


این قرآن است و این كتاب مقدس هر دو برای ما محترمند


دوستان محترم


سال هاست كه ناكارآمدی اندیشه سرمایه داری و مدیریت بین المللی و ساختارهای موجود آشكار شده و اكثریت دولت ها و ملت ها خواستار تغییر اساسی و اجرای عدالت در مناسبات جهانی‌اند.


- علت ناتوانی سازمان ملل ساختار ناعادلانه آن است. با امتیاز وتو قدرت اصلی در شورای امنیت متمركز شده و ركن اصلی یعنی مجمع عمومی به حاشیه رفته است .


- در چند دهه گذشته همواره حداقل یكی از اعضای دائمی در یك طرف مناقشات بوده‌ است .


- زمانی كه قاضی و دادستان ، خود یك طرف دعوا هستند چگونه می‌توان انتظار كارآمدی داشت چرا كه امتیاز وتو برای تجاوز و اشغالگری مصونیت می‌آورد .


- آیا در بحث هسته‌ای ، اگر ایران دارای امتیاز وتو بود مواضع شورای امنیت و مدیركل آژانس همینگونه بود؟


دوستان عزیز


- سازمان ملل مهم ترین مركز هماهنگی مدیریت مشترك جهانی است . ساختار آن باید به گونه ای اصلاح شود كه همه دولت ها و ملت های مستقل در مدیریت جهانی مشاركت سازنده و فعال داشته باشند.


- امتیاز وتو باید لغو شود و مجمع عمومی بالاترین ركن و دبیركل ، مستقل‌ترین فرد و تمام مواضع و اقدامات او با تائید مجمع عمومی و در جهت عدالت و رفع تبعیض باشد .


- دبیر كل نباید برای ابراز حقیقت و اعمال عدالت تحت فشار قدرت ها یا كشور محل استقرار سازمان باشد .


- پیشنهاد می‌شود طی یكسال و در یك نشست فوق‌العاده ، مجمع نسبت به اصلاح و نهایی كردن ساختار سازمان اقدام نماید.


- جمهوری‌اسلامی‌ایران پیشنهادات روشنی دارد و آماده مشاركت سازنده و فعال است.


خانم‌ها و آقایان!


- من به صراحت اعلام می‌كنم كه اشغال كشورها به بهانه تحمیل آزادی و دموكراسی یك جنایت نابخشودنی است.


- جهان به جای منطق قدرت ، انحصار‌طلبی ، یكجانبه‌گرایی ، جنگ و تهدید به منطق مهرورزی ، عدالت و مشاركت همگانی نیازمند است.


- جهان نیازمند مدیریت افرادی پاك چون انبیاء الهی است .


- دو حوزه وسیع جغرافیایی یعنی افریقا و امریكای لاتین یك دهه از تحولات سرنوشت ساز را پشت سر گذاشته اند . رویكردهای جدید در این دو قاره كه بر همگرایی و وحدت هرچه بیشتر و بومی سازی الگوهای رشد و توسعه كشورهایشان استوار است منافع چشمگیری را برای مردمان این دو منطقه به ارمغان آورده است . هوشمندی و تدبیر رهبران این دو قاره به حل بحران ها و معضلات منطقه ای بدون دخالت های سلطه جویانه فرا منطقه ای است .


جمهوری اسلامی ایران روابط همه جانب? خود را طی سال های اخیر با امریكای لاتین و افریقا گسترش داده است .


و اما درباره ایران سرافراز؛


- بیانیه تهران گامی بزرگ و سازنده در جهت ایجاد اعتماد است كه با اقدام شایسته و انسانی دولت های برزیل و تركیه و همراهی صمیمانه ایران تنظیم شده و گرچه با بداخلاقی و قطعنامه غیر قانونی مواجه شد ، لیكن همچنان معتبر است .


- ما بیش از تعهدات خود قوانین آژانس اتمی را رعایت كرده‌ایم اما هرگز تحمیلات غیرقانونی را نپذیرفته و نخواهیم پذیرفت .


- گفته‌اند كه با فشار می‌خواهند ایران را وادار به گفتگو كنند. اولاً ایران همیشه آماده گفتگو بر پایه احترام و عدالت بوده است . ثانیاً روش‌های مبتنی بر بی‌احترامی به ملت ها ، مدت هاست كه كارآمدی خود را از دست داده است. آنان كه در برابر منطق روشن ملت ایران از تهدید و تحریم استفاده كردند در واقع باقیمانده حیثیت شورای امنیت و اعتماد ملت ها به این نهاد مهم را قربانی و ناعادلانه بودن آن شورا را یكبار دیگر اثبات كردند .


- اینان وقتی با ملت بزرگ ایران كه در تاریخ با نام دانشمندان ، شاعران ، عارفان ، هنرمندان و فرهنگ و تمدنش و به نام پاكی ، خداپرستی و عدالت خواهی شناخته شده است اینگونه رفتار می‌كنند چگونه انتظار دارند كه ملت ها به آنان اعتماد كنند.


دوستان من!


- همه می‌دانند كه نظام سرمایه داری و روش‌‌‌های سلطه‌جویانه در مدیریت جهان شكست خورده و نه تنها دوره برده‌داری و استعمار بلكه دوره تسلط بر جهان نیز گذشته و راه بر بازسازی امپراطوری ها بسته شده است .


- ما اعلام كرده‌ایم كه حاضریم در یك مناظره آزاد جدی با دولتمردان امریكا در همین صحن و به طور شفاف دیدگاه خود درباره مسائل مهم جهان را به شما عرضه نمائیم.


- همین‌جا پیشنهاد می‌شود برای تحقق گفتگوی سازنده همه ساله كرسی مناظرات آزاد در صحن مجمع برپا شود.


و اما سخن آخر ؛


دوستان و همكاران !


- ملت ایران و قاطبه ملت ها و دولت های جهان با مدیریت تبعیض‌آلود فعلی حاكم بر جهان مخالفند. این مدیریت بدلیل غیر انسانی بودن در پایان راه و بن‌بست كامل و نیازمند اصلاحات اساسی است .


- اصلاح وضع جهان و استقرار آرامش و سعادت مستلزم مشاركت همگانی ، اندیشه پاك و مدیریت الهی و انسانی است .


همه ما بر این باوریم كه :


- عدالت عامل اصلی صلح ، امنیت پایدار و گسترش محبت بین انسان ها و ملت هاست و نوع انسان‌ها تحقق آرمان ها ، حقوق و عزت خود را در سایه عدالت جستجو می‌كنند و از ظلم ، بداخلاقی و تحقیر گریزانند .


- حقیقت انسانی در عشق ورزیدن به انسان ها و خوبی ها متجلی می‌گردد و محبت بهترین مبنای تنظیم رابطه بین انسان ها و ملت ها است.


وحشی بافقی شاعر نامدار ایرانی می‌فرماید:


اگر صد آب حَیوان (آب حیات) خورده باشی چو عشقی در تو نبود مرده باشی


- انسان ها در مسیر ساختن جهانی سرشار از پاكی و امنیت و رفاه ، رقیب و منازع هم نیستند بلكه یاور یكدیگرند.


- كسانی كه شادی خود را در غم ، رفاه خود را در فقر وامنیت خود را در ناامنی دیگران جستجو می‌كنند و خود را برتر از دیگران می‌دانند از دایره انسانیت خارج‌ و در مسیر شیطانی‌اند.


- اقتصاد و اموال دنیا ابزار خدمت به دیگران ، دوستی و تقویت روابط انسانی و كمال معنوی و نه وسیله سلطه و فخر فروشی است .


- زن و مرد مكمل یكدیگرند و خانواده و رابطه پاك ، عاشقانه و پایدار دو همسر در كانون آن ، تضمین تداوم و تربیت نسل ها ، لذت حقیقی ، ترویج عشق و اصلاح جامعه است .


- زن مظهر جمال خداوند و كانون عاطفه و مسئول ترویج مهرورزی و حفظ پاكی و لطافت جامعه است .


- خشن‌ شدن روح و رفتار زنان و محروم شدن آنان از حق اساسیِ مهرورزیِ مادرانه و همسرانه موجب خشونت جامعه و آسیب‌های جبران ناپذیر خواهد شد.


- آزادی حقی الهی است كه باید در خدمت صلح و كمال انسانی به كارگیری شود.


- اندیشه صالح و اراده صالحان رمز عبور به حیات طیبه و زندگی سرشار از امید ، نشاط و زیبایی است .


- این وعده خداوند است كه زمین به پاكان و صالحان به ارث خواهد رسید و انسانهای رها شده از اسارت خودخواهیها ، مدیریت جهان را بر عهده می‌گیرند و آن‌گاه اثری از غم ، تبعیض ، فقر ، ناامنی و تجاوز نمی‌ماند و روزگار شادی حقیقی بشر و شكوفایی حقیقت خداگونگی انسان فرا می‌رسد .


- همه عدالت‌خواهان و آزادگان منتظر بوده‌اند و به این دوران شكوهمند وعده داده‌اند .


- انسان كامل ، عبد مخلص خدا و عاشق صادق انسان كه پدر گرامی‌اش از تبار پیامبر عزیز اسلام و مادر گرامی‌اش از تبار امت مسیح است به همراه عیسی بن مریم و دیگر صالحان در انتظار هستند تا در تحقق آن دوران درخشان بیایند و همه بشریت را یاری كنند.


- شایسته است دست در دست یكدیگر و با تلاش برای عدالت به استقبال آنان برویم.


ســلام بر عشـق و پرستـش ، ســلام بر عــدالــت و آزادی، ســلام بر حقیقت انســــان،


انسـان كــامل ، یــارحقیقی وصادق انســـان و سلام بر شمــا و همه صالحـان و پــاكـان 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic